Vatanın korkusuz, gerçek bekçileri; bu topraklar için toprağa düşmüş bütün şehitlerimiz için!
Nizamiye | Askerlik | D.A.H.T.E. | 97.Dönem | Albüm | Yorum Gönder | Yorum Oku | Duvar | e-posta
 
Bu sayfada; Dövizle Askerlik Hizmeti, yararlanma koşulları ile teslim öncesi ve terhis sonrası işlemler konusunda, çoğunlukla kendi deneyimlerime dayanan bilgiler bulacaksınız. Elimden geldiğince bu bilgileri güncel tutmama karşın, bilgilerin bazıları, dövizle askerliğe ilişkin yönetmelik ve yasalardaki olası değişiklikleri yansıtmayabilir. Bu nedenle; resmi bildiriler, işlemler ve gönderilmesi gereken belgelerle ilgili ayrıntılı bilgi için mutlaka bağlı bulunduğunuz konsolosluğa ya da askerlik şubesine başvurun. Sorularınız ve eklenmesini ya da düzeltilmesini istediğiniz bilgiler için sayfanın başındaki e-posta bağlantısına tıklayın.

Ailelerinize ve sevdiklerinize sağ salim kavuşmanız arzusu içinde hayırlı teskereler dilerim. Kutsal göreviniz uğurlu olsun!

DÖVİZLE ASKERLİK

 

DÖVİZLE ASKERLİK

Nedir? (pek yakında, sabredin)
Dövizle mi, Dövizli mi, Bedelli mi?
Sizin de şu ana kadar farketmiş olacağınız gibi, Burdur 58. Piyade Eğitim Alayı'nda bir ay (şimdi 21 gün) süre ile yapılan kısa dönem askerlik için kullanılan üç sözcük var: dövizle, dövizli ve bedelli. Öncelikle şunu belirtmekte yarar var. 'Dövizli askerlik' diye bir kavram yok. 'Dövizle askerlik' var. Dilbilgisi açısından da doğru olan sözcük 'dövizle'. 'Dövizli' sözcüğü, 'döviz' sözcüğüne, yapım eki -li'nin eklenmesiyle türetilmiş bir sıfat. Buna göre, 'dövizli askerlik' sözüne, 'dövizi olan askerlik' ya da 'döviz sahibi askerlik' gibi bir anlam yükleniyor ki bu da çok mantıklı değil. 'Dövizle' sözcüğüne ise, 'döviz' sözcüğüne '(i)le' bağlama ilgeci (edatı) eklenerek 'aracılık' ya da 'vasıta' anlamı yüklenmiştir. Bu nedenle de 'dövizle askerlik' sözü, 'askerliğin döviz ile yapılan türü' anlamına gelir ki bu da doğrusudur. Şaşırtıcı olan ise, 3031 sayılı yasada ve ilgili diğer resmi belgelerde kullanılan sözcüğün de 'dövizle' olması. Baydım değil mi? :-)

dövizSize 'Ya yeme bizi; ha dövizle, ha dövizli, ha bedelli, ha cevizli, ha bademli; ne farkeder?' dedirtmeden 'bedelli' askerlikten de söz edeyim. Bedelli askerlik ile dövizle askerlik aynı şeyler değil. Bedelli askerlik, ilk kez Osmanlı devrinde başvurulmuş; yapılması, günümüzde ancak MGK/MSB ve Genelkurmay Başkanlığı'nın kanun düzeyindeki kararı ile mümkün; sürekli olmayan; askerliklerini yapmakla yükümlü, belli yaşın üstündeki kişilere, vatan görevlerini para karşılığında, kısa dönem olarak tamamlama olanağı sağlayan bir uygulama. Dövizle askerlik ise sürekli yürürlükte olan (3031 sayılı) yasaya ve yönetmeliğe bağlı, sadece yurtdışında 'en az üç yıl süreyle yasal olarak çalışmış' kişilere, vatan görevlerini para karşılığı, kısa dönem yapabilme olanağı sağlayan bir uygulama. Her sene dört dönem olmak üzere, dövizle askerlik hizmetine tabi askerlikten yararlanmaya hak kazananlar Burdur'a gelirler. En son bedelli askerlik, 1999 Gölcük Depremi'den sonra, Burdur dahil yurdun diğer yörelerindeki askeri birliklerde de uygulanmış. Buna karşın, dövizle askerlik hizmeti sadece Burdur'da yapılıyor. Bedelli askerlik çıktığında, uygulamadan hem yurtiçindeki hem de yurtdışındaki yaşı tutan, parası yeten yükümlüler yararlanabiliyor. Oysa, yurtiçindeki yükümlüler dövizle askerlik hizmetinden yararlanamazlar. İşte aradaki önemli farklar bunlar. Amaç kültür cimnastiği. :-)

Kimler Yararlanabilir? (pek yakında, sabredin)
Başvuru İşlemleri (pek yakında, sabredin)
Terhis Sonrası İşlemleri (pek yakında, sabredin)
 
Dövizle Askerlik İçin New York Konsolosluğu'na Başvuracak Adaylara Uyarılar

Dövizle Askerlik Konsolosluk Bilgileri
 
© 2005-2017 B. Bora Balı ve Pelin Balı - Bütün Hakları Saklıdır
Tasarım: Bali & Bali Works
 
 
Locations of visitors to this page